İzmit Rulo Çim

Uygulama alanının mevcut zemin etüdleri ile toprak yapısına göre belirlenecek drenaj sisteminin kurulması gerekir.

Uygulama yapılacak alanın büyüklüğüne göre çimin iklimsel değişken su ihtiyacını karşılayacak otomatik sulama sistemi kurulmalıdır.

Rulo çim yapılacak alana uygun toprak karışımının serilmesinin ardından toprak tesviyesi; uygulaması bitmiş ruloların zemin kotları göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Toprak serimi sonrasında çökme ve oturmaları önlemek amacıyla alanda silindirleme işlemi yapılmalıdır. Uygulama alanlarında yapısal işlemlerin tamamen bitmiş olması, toprak üzerinde kalan her türlü malzeme ve atığın uzaklaştırılması gerekir. Hazır çim sahanıza gelmeden önce tüm detayların tamamlanmış olması ve ürünün bekletilmeden serilmesi önemlidir.

Peyzaj çalışmaları kapsamında uygulanan drenaj sistemi, sulama sistemi, yapısal peyzaj, toprak serimi, tesviyesi ve bitkisel peyzaj çalışmalarının ardından hazır çim uygulaması ile alanın peyzajı tamamlanmış olur.

Hazır çim uygulanacak alanın ölçüsü m2 olarak belirlenir. Alanın en uzun kısmından, eğime dik şekilde uygulamaya başlanır.

Ruloları sererken aralarında boşluk kalmamasına ve döşenen ruloların üst üste binmemesine dikkat edilmelidir. Ruloların duvar örgüsü şeklinde serilmesi birleşme yerlerinin daha hızlı kapanmasında etkili olacaktır. Tam kapanmayan birleşme noktalarında çim hava alır ve dokusu zayıflar.

Standartlara göre tamamlanan bir uygulamada birkaç hafta ve biçim sonunda birleşme bölgelerindeki çim alanlar kardeşlenecek, rulo kenarlarında gözlenen ayrım kaybolacaktır.

Çim serimi bittikten sonra çim alana toprağın 4-5 cm derinliğine işleyecek şekilde yoğun sulama yapılmalıdır. Uygulama sırasında çim serimi tamamlanmış alanların tüm uygulamanın bitmesini beklemeden sulanması, özellikle sıcak mevsimlerde, ürünün nemini muhafaza etmesini sağlamak ve toprakla temasını hızlandırmak için çok önemli ve etkili bir çalışma olacaktır.

Sulamayı takiben silindirleme işlemi yapılır. Yoğun sulama ve ardından silindirleme işlemi çimin toprakla tam temasını sağlayarak, hava boşluklarını giderir; çim kökünün toprağa işlemesini hızlandırır.

 

 • Bizden Haberler

 • İletişim Bilgilerimiz

  Adres: TURAN GÜNEŞ CADDESİ NO: 19 İZMİT / KOCAELİ
  E-Mail: cigdemcicekcilik@windowslive.com
  Telefon: GSM: 0532 660 32 72 (0262) 321 40 37
  Faks: (0262) 321 59 53
 • Proje Tarihlerimiz

  Ocak 2021
  P S Ç P C C P
  « Eyl    
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728293031